Edasi sisuni

Lugusid päevitamisest

Kuidas läbipäevituvad riided aitavad psoriaatikuid turvaliselt päevitada?

19 May 2024
Kuidas läbipäevituvad riided aitavad psoriaatikuid turvaliselt päevitada? - Smarttan

Psoriaas ehk soomussammaspool on tüütu krooniline mitte nakkav nahahaigus, mis põhjustab naharakkude kiirenenud paljunemist. Tagajärjeks on punetavad, ketendavad ja sageli valulikud laigud nahal. Päikesekiirgus võib aidata psoriaasi sümptomeid leevendada, kuid selle kasutamisel on ka omad riskid. Läbipäevituvad riided pakuvad uuenduslikku lahendust, võimaldades turvalist päevitamist, mis aitab psoriaasi kontrollida ja samas minimeerib riske.

Päikesevalgus ja psoriaasi ravi

Päikesevalgus, eriti UVB-kiired, on tuntud oma kasulike omaduste poolest psoriaasi ravis. UVB-kiired tungivad naha pindmistesse kihtidesse ja aeglustavad naharakkude kasvu, mis on psoriaasi peamine põhjustaja. Valgusravi ehk fototeraapia, kus kasutatakse kunstlikku UVB-kiirgust, on meditsiiniliselt tõestatud meetod psoriaasi sümptomite leevendamiseks. Samas on UVB kiirgus peamine nahavähi riskitegur, nagu näha alloleval graafikul:

Graafik (allikas) näitab bioloogilise reaktsiooni suhtelist vastust erinevatele UV-kiirte lainepikkustele, keskendudes nahavähi riskile, DNA kahjustusele ja erüteemale (päikesepõletus). Peamised järeldused on järgmised:

 1. Non-Melanoma Skin Cancer (mittemelanoomne nahavähk - sinine joon):

  • Kõrgeim risk on umbes 300 nm juures, UVB-kiirguse vahemikus.

  • Risk väheneb oluliselt lainepikkuste suurenedes, üle 315 nm (UVA).

 2. DNA Damage (DNA kahjustused - must joon):

  • DNA kahjustus on kõrgeim 260-280 nm juures, UVC vahemikus, mis aga ei jõua Maa pinnale.

  • Märkimisväärne DNA kahjustus on ka UVB vahemikus (280-315 nm).

 3. Erythema (päikesepõletus - punane joon):

  • Päikesepõletus on kõige tugevam umbes 300 nm juures, UVB vahemikus.

  • Väheneb kõrgemate lainepikkuste korral, UVA vahemikus (315-400 nm) on mõju vähem.

Päevitamise ohud psoriaatikutele

Psoriaasiga nahk on tundlikum ja vastuvõtlikum päikesepõletusele. Päikesepõletused võivad süvendada psoriaasi sümptomeid ja põhjustada uusi koldeid. Lisaks võib intensiivne UV-kiirgus suurendada nahavähi riski.

Naha esteetilisest väljanägemisest tulenev enesekindluse langus on tihti suur probleem psoriaasi all kannatavatele inimestele. Nahakahjustused võivad põhjustada piinlikkust ja ebamugavust, eriti avalikes kohtades nagu rannad või basseinid. Kitsa silmaringiga inimesed võivad lausa märkusi teha stiilis "selliseid ei tohiks basseini üldse lubada."
See kõik võib viia sotsiaalse isolatsiooni ja madala enesehinnanguni, suurendades stressitaset ja mõjutades negatiivselt vaimset tervist, mis omakorda võimendab psoriaasi. Seeläbi tekib negatiivse tagasiside tsükkel, mis võib viia muidu kontrollitava naha olukorra täiesti kontrolli alt välja.

Läbipäevituvate riiete eelised

Läbipäevituvad riided võivad pakkuda nendele probleemidele olulist leevendust. Need riided lasevad päikesekiirtel nahani jõuda võimaldades samal ajal kaitset põletiku eest ja mugavust kandmisel. Siin on mõned läbipäevituvate riiete eelised psoriaatikutele:

 1. Piiratud UVB kokkupuude: Läbipäevituvad riided filtreerivad välja suure osa UVB-kiirtest, vähendades naha põletamise ja kahjustamise riski. Kuna UVB-kiired on peamised nahavähi ja DNA kahjustuse põhjustajad, on nende piiramine kriitilise tähtsusega. Samas jõuab nahani siiski piisav kogus UVB kiirgust, et psoriaasi mõjutada.
 2. Ühtlane päevitus: Läbipäevituvad riided aitavad päevitada ka selliseid kehaosi, mille päevitamine avalikus kohas ei ole mõeldav. Näiteks võib psoriaas olla tihti ka kubemes ja siinkohal on läbipäevituva riided kindlasti abiks.
 3. Kaitse ja mugavus: Läbipäevituvad riided on valmistatud hingavast ja kergest materjalist, mis kaitseb nahka liigse päikese eest, vähendades päikesepõletuse riski.
 4. Esteetiline enesekindlus: Läbipäevituvad riided aitavad peita psoriaasi kahjustatud nahapiirkondi uudishimuliku vaataja eest suurendades enesekindlust rannas või väljas viibides.
 5. Kiire kuivamine: Spetsiaalne kangas kuivab kiiremini kui tavalised rannariided, pakkudes mugavust pärast ujumist ja vähendades naha liigsest leotamisest tulenevat nahaärritust.
 6. Vaimne heaolu: Kui psoriaasi sümptomid on paremini kontrolli all ja esteetilised probleemid vähenevad, paraneb ka vaimne heaolu. Psoriaatikud tunnevad end enesekindlamalt ja saavad nautida sotsiaalseid tegevusi ilma piinlikkustundeta. Kuna psoriaas on psühhosomaatiline, siis aitab vaimse heaolu paranemine kindlasti kaasa ka psoriaasi ravimisele.

Psoriaasi ravi ja läbipäevituvad riided

Läbipäevituvad riided (eriti pikkade käistega riided ja pikad püksid) võivad olla suurepärane täiendus psoriaasi ravile. Kombineerides neid traditsiooniliste ravimeetoditega, nagu psoriaasi ravimid ja kreemid, saab saavutada parima võimaliku tulemuse. Oluline on konsulteerida arstiga, et leida sobivaim ravi ja päikese käes viibimise režiim. Läbipäevituvad riided võivad aidata kontrollida psoriaasi sümptomeid ja vähendada enesekindlusega seotud probleeme, pakkudes paremat elukvaliteeti.

Kokkuvõtteks

Psoriaas võib olla tõsine esteetiline ja vaimne väljakutse, kuid päikesevalguse kasutamine kontrollitud viisil võib olla väga kasulik. Läbipäevituvad riided pakuvad psoriaatikutele võimalust nautida päikese kasulikke omadusi, vähendades samal ajal riske ja pakkudes mugavust. Läbipäevituvad riided võivad olla oluline osa terviklikust raviplaanist, aidates leevendada sümptomeid ja parandada elukvaliteeti.

Eelmine
Järgmine

Aitäh, et registreerusid!

See meiliaadress on juba registreeritud!

Vaata sarnaseid tooteid

Lisa ostukorvi

Hiljuti

this is just a warning
Logi sisse