Kas vees olles saab päevitada?

10.08.2018
Kas vees olles saab päevitada?

Inimesed, kes suviti lasevad endal rannas pruunimaks muutuda, võib tekkida küsimus, et "mis siis saab, kui ma vette lähen - kas ma päevitan edasi?"

Nagu meil juba kombeks on, siis on siin jällegi kaks vastust. 
Lühike vastus on JAH.
Pikk vastus on selline - nagu ka muu päikesevalgus, läbistab UV-kiirgus vett. Küll on aga valguse eri spektriosade võime tungida vetesügavusse erinev. Kõige kaugemale ulatub sinine valgus, mistõttu on ka ookeanid sinised. See omakorda tuleb sellest, et hapnik on tegelikult sinine - vaadatagu taevasse, kui ei usu. Spektri ulatus sügavuse lõikes on näha juuresoleval pildid.
UV-kiirgus ulatub erinevatel andmetel 10-40 meetri sügavusse. Küll aga langeb UV-kiirguse tugevus üsna kiiresti. Kõige sügavamale ulatub UVA spektriosa, mille peamine mõju on naha vananemine.
Teine pool valemist on see, et kui te just ei snorgelda või ei uju akvalangiga, siis on teie selgi siiski enamasti üsna õhukese veekihi all. Nii, et kui teil on plaanis ujuda neli tundi jutti päikesepaistelisel päeval mistahes stiilis (v.a. selili), ei maksa imestada, kui selg pärast kipitab (selili ujumise korral kipitab muidugi kõht). Peale selle on vesi hea naha jahutaja, mis omakorda toob kaasa selle, et päikesepõletust ei ole tunda enne, kui asi tõsine. Ja et panna I-le korralik punkt, eemaldab vesi teie nahalt üsna kiiresti praktiliselt kogu päikesekreemi.

Põhjamaades muutub asi veel keerulisemaks, kuna meil langeb päikesevalgus lainetavasse vette enamasti nurga all ning oluline osa sellest peegeldub. Selle tagajärjeks on asjaolu, et püsti vees seistes saab kodanik kõige suurema koguse UV-kiiirgust. Päevitage teadlikult seni kuni meil ilusaid ilmu jagub.