Kas läbipäevituvad riided paistavad läbi?

29.07.2018
Kas läbipäevituvad riided paistavad läbi?

Inimesed jätkavad küsimist, kas läbipäevituvad riided paistavad läbi.

Lühike vastus on, et EI PAISTA.

Pikem vastus on järgmine: Kangas on loodud selliselt, et valgus jõuaks kehani - muidu ei saa päevitumist toimuda. See eeldab, et mingil moel peab kangas olema valgust läbi laskev. Selleks, et päevitaja ei muutuks vastu tahtmist nudistiks, on kasutusele võetud need kaunid mustrid, mis kõiki selliseid tooteid katavad. Tulemus on see, et kui kangas on vastu ihu, siis ühegi inimese silm ei suuda sellest läbi vaadata. Kui aga panna läbipäevituv kangas silmade ette, siis on sellest võimalik läbi vaadata küll. Mõnes mõttes on need kangad sarnased trammide akendele kleebitud reklaamidega, milledes on väikesed augud. Tulemus on see, et trammis istuvad inimesed välja näevad, kuid väljast trammi sisse ei näe.

Praktiliselt töötab see nii, et päikesevalguse käes tõmbub silma pupill kokku ja silma valgustundlikkus väheneb oluliselt. Selleks, et näha riide taga olevat ihu peaks see toimima vastupidi. Tealdikult ei ole võimalik silma valgustundlikkust mõjutada ja nii ongi saavutatud efekt, kus silm kangast näeb, kuid selle taga olevat ihu mitte. Lisaks ajab muster silma segadusse ja nõuab keskendumist sellele. Sama kehtib ka kaamerate kohta - mistahes seadetega ei ole võimalik fotografeerida kodanikku nii, et tema ihu oleks läbi nende kangaste nähtav.

Kasutame ise neid rannariideid juba mõnda aega ja siiani ei ole esinenud olukordi, kus midagi strateegilist oleks läbi nende näha olnud. Nii siis, kui riided on kuivad, kui ka siis, kui need on märjad.

Kangastele võetud patenti saab huviline lugeda siit:

https://patents.google.com/patent/WO2009122167A1/en